Radzimy jak Leczyć zęby skuteczniej - Stomatologiczny

Gabinet dentystyczny Zabrze

Specjalności stomatologiczne

Stomatologia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób jamy ustnej i okolic. Można wyróżnić dziewięć osobnych specjalizacji stomatologicznych, w ramach których dentysta wykonuj

Radzimy jak Leczyć zęby skuteczniej - Stomatologiczny Gabinet dentystyczny Zabrze
e określone zabiegi lub zajmuje się przeprowadzaniem innych czynności związanych ze stomatologią. Gabinety stomatologiczne oferują wykonywanie zabiegów z różnych specjalizacji stomatologicznych, jak na przykład zabiegi dotyczące ortodoncji i protetyki stomatologicznej. Lekarz dentysta może się specjalizować w kilku wybranych specjalizacjach lub skupić się jednej. Jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych są te, które dotyczą stomatologii zachowawczej zajmującej się leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Innymi specjalizacjami stomatologicznymi są periodontologia, protetyka stomatologiczna oraz stomatologia dziecięca. Specjalizacjami stomatologicznymi, które dotyczą także innych dziedzin nauk, są epidemiologia, chirurgia stomatologiczna, zdrowie publiczne oraz chirurgia szczękowo-twarzowa.


Usunięcie zęba

Ekstrakcja zęba, czyli inaczej jego usunięcie, jest jednym z zabiegów wykonywanych przez dentystę. Ekstrakcja zęba z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, jednak jej przeprowadzanie bywa konieczne. Usuwanie zęba należy do zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii stomatologicznej. Usunięcie zęba najczęściej następuje wtedy, gdy zęba nie można wyleczyć innymi metodami, z których korzysta stomatologia zachowawcza z endodoncją. Ekstrakcję zęba przeprowadza się także w sytuacji, gdy rosnące ósemki nie mają zbyt wiele miejsca w jamie ustnej i mogłyby zniweczyć przeprowadzone leczenie ortodontyczne. Dentysta przeprowadzający zabieg usunięcia zęba podaje pacjentowi znieczulenie, a sam zabieg jest przeprowadzany w całkowicie sterylnych warunkach. Ekstrakcja zęba jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniej techniki oraz narzędzi. Usunięcie zęba następuje głównie w sytuacji, gdy ten nie może być wyleczony, dlatego warto regularnie chodzić do dentysty w celu uniknięcia takiej sytuacji.


Wady zgryzu

Stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się nie tylko leczeniem samych zębów, ale zajmuje się także leczeniem okolic przyległych, profilaktyką oraz korygowaniem wad zgryzu. Można wyróżnić kilka specjalizacji stomatologicznych, z których każda zajmuje się leczeniem określonego zakresu chorób i wad. Ortodoncja jest działem, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą. Można wyróżnić dwa rodzaje wad zgryzu ze względu na ich powstawanie. Istnieją więc wady zgryzu, które są wrodzone oraz takie, które są nabyte. Czynnikiem mogącym mieć wpływ na wrodzone wady zgryzu jest genetyka. Z kolei nabyte wady zgryzu najczęściej wykształcają się w przeciągu kilka lat życia dziecka i stanowią następstwo niewłaściwych nawyków. Wada zgryzu może pojawić się także podczas wymiany zębów mlecznych na zęby stałe lub też w wyniku jakiegoś urazu twarzy. Niezależnie od przyczyny powstania, wada zgryzu może być skorygowana poprzez wdrożenie przez dentystę odpowiedniego leczenia.


Unit dentystyczny

Gabinet stomatologiczny musi być odpowiednio wyposażony, żeby dentysta mógł wykonywać różne zabiegi stomatologiczne. Jednym z podstawowych urządzeń znajdujących się w gabinecie stomatologicznym jest fotel dentystyczny. Fotel dentystyczny posiada różne funkcje ułatwiające przeprowadzenie zabiegów przez dentystę. Fotele stomatologiczne nie tylko ułatwiają pracę dentyście, ale także zapewniają większy komfort pacjentowi. Fotele dentystyczne często stanowią część tak zwanego unitu stomatologicznego, który stanowi podstawowe wyposażenie gabinetu. Dentysta przy wykonywaniu zabiegów musi mieć odpowiedni dostęp do jamy ustnej pacjenta, dlatego fotele dentystyczne posiadają funkcje regulacji wysokości oraz kąta nachylenia oparcia. Unit stomatologiczny składa się z fotela dentystycznego, sterownika nożnego, bloku spluwaczki, lampy zabiegowej oraz kilku innych elementów umożliwiających pracę dentyście. Fotel stomatologiczny umożliwia dentyście dostęp do jamy ustnej pacjenta, jednocześnie zapewniając pacjentowi komfortową pozycję.